ОМ: Воведување на евтина тарифа на електричната енергија за времетраење на безбедносните мерки

Од:

Обединети за Македонија е со став дека сериозноста на состојбата упатува на потреба од соодветни чекори и решенија.

dobivaj vesti na viber

Меѓу првите, според Обединети за Македонија би требало да биде воведувањето на евтина тарифа на електричната енергија за времетраење на безбедносните мерки.

„Изолацијата во домови секако ќе влијае врз зголемувањето на потрошувачката на електрична енергија. Од таму, апелираме да се воведе целосна евтина тарифа, се додека се во сила безбедносните мерки, со цел да им се олесни и помогне особено на оние со ниски примања и други социо-економски проблеми. За нив ресорните министерства би требало да организираат распределба на социјални пакети и друг вид помош“, соопштуваат од ОМ.

ОМ ја информира јавноста дека со одлука на Претседателството сите партиски активности се пасивизирани.

Би можело да ве интересира

151 нов случај на Ковид-19 во последните три дена, нема починати

86 нови случаи на Ковид-19, еден починат

Тројца починати, 76 нови случаи на Ковид-19

Ана Ололовска

96 нови случаи на Ковид-19, нема починати

Катерина Павлова-Николовска

Двајца починати, 83 нови случаи на Ковид-19

Ана Ололовска

176 нови случаи на Ковид-19, двајца починати

Ана Ололовска