Околу 27,5 проценти од граѓаните примиле барем една доза вакцина во државава

Од:

Министерството за здравство информира дека на територија на цела држава барем една доза вакцина примиле 27,5% од граѓаните. Најголем е процентот на вакцинирани во Кавадарци, Охрид и во Гевгелија, над 40 отсто.

Во Кичево, Гостивар, Дебар и Тетово има најмал процент вакцинирани.

Во Скопје, барем една доза вакцина примиле 30,8 отсто од граѓаните.

Во прилог е процентот на вакцинирани со една доза вакцина, според градови во Македонија:

Битола 38,9
Демир Хисар 30,9
Кичево 15,8
Ресен 39,8
Велес 31,0
Гевгелија 41,0
Кавадарци 43,5
Неготино 38,0
Свети Николе 25,2
Кочани 25,3
Берово 30,9
Виница 24,5
Делчево 24,9
Пехчево 36,0
Куманово 21,2
Крива Паланка 23,9
Кратово 18,9
Охрид 42,9
Дебар 17,3
Струга 23,1
Прилеп 30,3
Крушево 28,3
Македонски Брод 18,2
Скопје 30,8
Струмица 19,4
Валандово 30,6
Тетово 17,1
Гостивар 17,8
Штип 37,2
Пробиштип 29,7
Радовиш 23,2

Според последните податоци на Министерството за здравство, во државата вкупно се аплицирани 747.728 дози вакцини, а ревакцинирани се 284.680 граѓани.

Со последните бројки 60% од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина, 57% од населението над 65 години е вакцинирано со барем една доза вакцина, 53% од населението над 60 години е вакцинирано со барем една доза вакцина и 43% од населението над 50 години е вакцинирано со барем една доза вакцина .

Би можело да ве интересира

Пандемијата на Ковид-19 го отежнува пристапот до хормонска терапија за децата со низок раст

Катерина Павлова-Николовска

Скопје, Тетово, Куманово и Охрид со најмногу активни ковид случаи

Катерина Павлова-Николовска

23 починати лица, 365 нови случаи на Ковид-19

Ана Ололовска

Македонија прва во Европа по број на починати од Ковид-19 на милион жители за минатата недела

Ана Ололовска

Стабилна состојбата со коронавирусот во штипските училишта и градинки

Ана Ололовска

18-годишната девојка која што почина од Ковид-19 немала хронични заболувања

Мери Јордановска