ОЈО со истражни дејствија за „Рекет“, во тек се финансиска истрага и вештачења

Од:

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција согласно утврдениот план презема истражни дејствија во насока на обезбедување на доказите и целосно расветлување на случајот „Рекет“.

Во тек е финансиска истрага во повеќе насоки и прибирање доказен материјал што ќе помогне во утврдувањето на фактичката состојба.

– Воедно, дел од одземените електронски уреди се вештачат, а за дел се прават напори за декриптирање на пронајдените содржини, соопштија од Јавното обвинителство.

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во интерес на постапката, се подлекува, нема однапред да споделува информации за дејствијата што ги презема во предметот, па така и за лицата што ги повикало или има во план да ги повика да дадат исказ.

Со оглед на тоа дека се работи за предмет што предизвика голем интерес во јавноста, обвинителството во рамки на можностите ќе продолжи и понатаму да ги споделува сите информации што нема да наштетат на понатамошната постапка.

Во интерес на истражната постапка и спречување на шпекулациите во јавноста, обвинителството уште еднаш укажува дека само официјално добиените информации во врска со овој предмет се веродостоен извор.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Ќе одговараат сите за кои низ судска постапка ќе се докаже вмешаност во „Рекет“

Татјана Ташкова

Додека Боки 13 е во притвор, фирмите од него си ги бараат долговите од илјадници евра

А1он

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги: Политичарите да се воздржат од тужби

Татјана Ташкова

Ременски: Барам повлекување на текстовите за записникот за „Рекет“, во спротивно ќе се приклучам кон тужбата

Ана Ололовска

Шекеринска: Ќе ја тужам „Република“ за лагите, целта е да се одложат постапките против криминалот

Ана Ололовска

Димитров за „Рекет“: Ако не ми се извинат првпат во животот ќе тужам

Ана Ололовска