ОЈО поднесе обвинение против 34-годишен скопјанец за недозволено поседување автоматска пушка и муниција

Од:

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителен акт против 34-годишен скопјанец за кривично дело – Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи според член 396 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик.

– Обвинетиот 34-годишник, на 31 август, во домот во кој престојувал на улицата „Александар Бујунов“ во Скопје држел автоматско оружје – пушка Калашников АК-47, како и две рамки со 41 куршум од калибар 7,62Х39 мм. Станува збор за оружје кое на граѓаните им е забрането, а било пронајдено при претрес во домот на обвинетиот, се вели во соопштението од ОЈО.

Јавниот обвинител, информираат од ОЈО, до Основниот кривичен суд Скопје достави и предлог за продолжување на претходно определената мерка притвор за обвинетото лице.

Би можело да ве интересира

Обвинителствата ќе ги споредуваат листите на патници од граничните премини

А1он

Поведена постапка против три лица за обидот за убиство на јавен обвинител од Гостиварско

Ана Ололовска

Притвор за жител на Свети Николе осомничен за илегално производство на марихуана

Ана Ололовска

Обвинение против жител на Гостивар, поради напад на полициски службеници

Ана Ололовска

ОЈО Скопје отвори истражна постапка против едно лице за три разбојништва во спортски обложувалници

Ана Ололовска

Побаран притвор заради трговија со дрога​

А1он