ОЈО Гостивар поднесе предлог за издавање казнен налог за уништување извршителски печат

Од:

Основното јавно обвинителство Гостивар до надлежниот суд поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно лице за кривично дело – Симнување или оштетување на службен печат или знак од член 389 став 1 од Кривичниот законик.

Обвинетиот, како што информираат од ОЈО, на 19 јули симнал службен печат од овластено службено лице – извршител за осигурување на моторно возило Мерцедес, попишано поради неплатен долг кон една банка.

– Печатот бил ставен на возилото по поднесено барање за извршување и пресуда од 2009 година од Основниот суд Гостивар. Јавниот обвинител предложи на обвинетиот за стореното да му биде изречена условна осуда со утврдена казна затвор од три месеци, се вели во соопштението од ОЈО.

Би можело да ве интересира

Обвинителствата ќе ги споредуваат листите на патници од граничните премини

А1он

Гостиварското обвинителство поднесе обвинителен предлог за насилство

А1он

Казнен налог за уништување на јавни инсталации

А1он

Гостиварец пронајден починат во неговиот дом со повреди на главата

Катерина Павлова-Николовска

Пожар до темел изгоре четири бараки во Гостивар, осум семејства останаа без дом

Катерина Павлова-Николовска

Гостиварското обвинителство поднесе обвинение за бесправно градење

А1он