Охрид: 25-годишно момче почина откако зело метадон

Од:

Поради постоење на основи на сомнение за сторено казнено дел „Овозможување на употреба на наркотични дроги“ СВР Охрид поднесе кривична пријава против 35- годишно лице од Струга, на кое од страна на истражен судија му е одредена мерка притвор во траење до 30 дена.

На 13-ти овој месец, пријавениот, на 25- годишен охриѓанец му овозможил користење на дел од неговата метадонска терапија.Настанот се случил во домот на охриѓанецот, кој од сега притворениот побарал метадон. Откако го инјектирал метадонот, двајцата заминале во центарот за лекување на наркозависници.

Таму кај охриѓанецот настапиле видливи знаци на влошување на здравствената состојба по што пријавениот заедно со уште две лица присутни во центарот, го однеле во неговиот дом. По извесно време лицето починало. Според информациите од СВР Охрид, кај починатиот не биле забележани траги на насилство.

Притворениот е лице кое во центарот за лекување на наркозависници е регистриран уживател на метадонска терапија.

Би можело да ве интересира

Во водите на Охридското Езеро ќе се плива десеткилометарска трка во рамки на Европскиот ЛЕН куп

Висока воена делегација од Бугарија во посета на Скопје

А1он

„Култура 365“ од Охрид, покажа дека дометите на алтернативната култура можат да бидат високи и плодотворни

Вински тераси во Охрид

Обвинителството издаде наредба да се провери чие е земјиштето каде што Усеини гради бетонска база

Кристијан Ландов

Поширокиот регион на Охридското Езеро е зародишот на земјоделството во Европа

Leave a Comment

four × four =