Ограничен извозот на заштитни маски, 20 проценти од дневното производство во магацин

Од:

Владата  донесе одлука за ограничување на извозот на економските оператори и производители на заштитни маски од државава во количина која нема да надминува 80 проценти од просечното дневно производство на заштитни маски од хартија, целулозна вата или целулозни влакна и пластични маски со текстилен филтер.

-Економските оператори и производители на заштитни маски при секој извоз на заштитни маски кон царинската декларација се должни да достават изјава од извозникот и производителот дека во секој момент во магацините односно складовите располагаат со 20 проценти од просечното дневно производство на заштитни маски, која количина е наменета исклучиво за потребите на домашниот пазар, информира владината прес-служба по седницата на Владата.

Усвоено е дополнување на Одлуката за мерки за спречување на внесување и ширење на коронавирусот КОВИД-19.

Би можело да ве интересира

Третина од заболените без никакви симптоми

Ана Ололовска

Зголемен број заразени со Ковид-19, можно воведување карантин во одредени општини

Ана Ололовска

Во автобус само со маска, укинат бесплатниот превоз за пензионерите

Ана Ололовска

Комисија за здравство на ВМРО-ДПМНЕ смета дека не се познати кластерите како што велат надлежните

А1он

Бочварски: Не сум за карантин во Штип, да почекаме дали затворањето на фабриките ќе даде резултати

Габриела Димковиќ-Мишевска

Градоначалникот на Бутел во самоизолација

А1он