Официјална церемонија на примопредавање на претседателската функцијата

Од:

Во Кабинетот на претседателот, денеска ќе се одржи официјална церемонија на примопредавање на функцијата Претседател со највисоки државни и воени почести.

По свечената церемонија, соопштија од кабинетот на Претседателот на државата, новоизбраната претседателка Гордана Силјановска Давкова и претседателот Стево Пендаровски ќе остварат тет-а-тет средба.

Би можело да ве интересира

Најверојатно в четврток претседателката Сиљановска Давкова ќе му го врачи мандатот за формирање на нова влада на Мицкоски

На Пендаровски ќе му мирува правото на пензија, на 29 пратеници од претходниот состав им е одобрена апанажа

Пендаровски се откажа од државна пензија, ќе има канцелартија со тројца вработени

Катерина Ѓуровски

Пендаровски ѝ ја честита изборната победа на Сиљановска-Давкова и ѝ посака успех на претседателската функција

Сиљановска-Давкова ја презеде претседателската функција од Стево Пендаровски

ВИДЕО: Новата претседателка Сиљановска Давкова се заколна на Македонија без „Северна“

Катерина Ѓуровски