Официјален Белград незадоволен од одлуката за Морина

Од:

Официјален Белград реагираше на одлуката на Врховниот суд на Република Северна Македонија со која се потврдува решението на првостепениот суд во кое е утврдено дека не се исполнети условите за екстрадиција на Томор Морина во Република Србија и му се укинува мерката притвор.

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ денеска изјави дека Северна Македонија со одлуката дека нема услови за екстрадиција на Томор Морина на Србија ја поткопала суштината на меѓународното право.

– Не може да постои оправдување за тоа некој, кој е осомничен за воени злосторства против човештвото, да биде пуштен на слобода, наместо да одговара за смртта на многу недолжни луѓе, изјави Стефановиќ.

Според Стефановиќ меѓународната потерница за Морина останува на сила и со оглед на фактот дека воените злосторства не застаруваат, очекува Морина кога тогаш да одговара за своите дела.

Српската министерка за правда, Нела Кубуровиќ денеска порача дека со одлуката на Врховниот суд на Северна Македонија дека не се исполнети условите за екстрадиција на Томор Морина се покажало дека политиката е над правдата.

– Ова е голем срам за меѓународното право, но уште поголема тага и удар за семејствата на жртвите кои со децении чекаат правда за најмилите, изјави Кубуровиќ, додавајќи дека иако биле доставени сите докази за екстрадиција, Северна Македонија одлучила спротивно од вистината и фактите.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Снимка од апсењето на Македонецот за продажба на доверлива документација за производство на муниција

Татјана Ташкова

Тачи барал взаемно признавање, Вучиќ одговорил дека Србија ја признале сите

Татјана Ташкова

Вучиќ: Очекувам Северна Македонија и Албанија да ги започнат преговорите во март

Ана Ололовска

„Вечерње новости“: Уапсениот државјанин на РСМ сакал да произведува муниција во „Сувенир Самоков“

Ана Ололовска

ВИДЕО: Вработен со голи раце им се спротивстави на вооружени крадци во обложувалница во Србија

Татјана Ташкова

Mакедонец уапсен во Србија заради кражба на документација за производство на муниција

Татјана Ташкова