Одбиени жалбите за замрзнатиот имот во „Империја“

Од:

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по жалби на правните лица Дивелоп груп ДОО Скопје и Бест Вејт Инвестмент ДООЕЛ Скопје, изјавени против шест решенијата на судии на претходна постапка, а поврзани со истрагата на ОЈО ГОКК за предметот познат како „Империја“, на 20.04.2022 година одржа седница на која по извршен увид во списите и ценејќи ги фактите приложени во жалбите донесе решенија со кои жалбите се одбиваат како неосновани, а решенијата од претходна постапка се потврдуваат во целост.

dobivaj vesti na viber

Имено во текот на изминатата недела, судиите од одделот на претходна постапка, постпаувајќи по предлог на надлежниот Јавен обвинител, донесоа решенија со кои се изрекa мерки – Одземање на имот заради обезбедување поради постоење основано сомнение дека потекнува од кривично дело, како и Забрана на правните лица за распологање со удел во правно лице и отуѓување на имот кој се запленува во корист на РСМ.

Би можело да ве интересира

Ќе оди во затвор измамникот кој еден стан го продаваше на четворица во пандемијата, условната казна му е укината

Маја Илиевска-Пачемска

„Империја“: Мијалков се спогоди на три години затвор и да даде имот вреден над 20 милиони евра, сосе уделот во „Мериот“

Кристијан Ландов

Стефанова ја објави шемата за затајување данок на Камчев и Јосифовиќ, за која признале вина и се спогодиле

Ландов

„Империја“: Камчев се спогоди и исплати пет милиони на државата, a со Јосифовиќ добија и по една година затвор

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Бизнисмени бараат спогодби за „Империја“, Стефанова бара да ги вратат парите кои ги стекнале со кривични дела

Кристијан Ландов

Се запленува имот на Сашо Мијалков за случајот „Империја“

Ландов