Одбележување на 20-годишнината од востоличувањето на г.г. Стефан за Архиепископ на МПЦ-ОА

Од:

По повод 20-годишнината од востоличувањето на г.г. Стефан за Архиепископ на Македонската православна црква и 33-годишнината од хиротонијата за епископ, Скопската православна епархија викендов организира низа манифестации.

В сабота, во црквата „Раѓање на свети Јован Крстител“ – Бутел ќе се одржи вечерна богослужба и осветување на новата крстилница на црквата, а во МАНУ ќе бидат промовирани првите два тома од делото „Слова за Словото“ на Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, чии промотори ќе бидат академик Витомир Митевски и професор Ѓоко Ѓорѓевски.

В недела, пак, ќе има света литургија и осветување на црквата „Раѓање на свети Јован Крстител“ во Бутел, соопшти Скопската православна епархија.

Би можело да ве интересира

РПЦ: Со намерата да го реши македонското црковно прашање, Вартоломеј ја „удри во грб“ СПЦ во Црна Гора

Ана Ололовска

Спасовски: Го поканив Вартоломеј да ја посети нашата држава

Габриела Димковиќ-Мишевска

Пендаровски, Спасовски и Џафери ручаа кај г.г. Стефан за неговиот именден и за Божиќ

А1он

Божиќно послание на г.г. Стефан: Денес сè помалку има човечност, а сè повеќе нетрпеливост и неразбирање меѓу луѓето и народите

Предраг Петровиќ

Промоција на „Слова за словото“ од поглаварот на МПЦ-ОА г.г. Стефан

Ана Ололовска

Бугарскиот патријарх Неофит: Бугарската црква и дава целосна поддршка на МПЦ

Ана Ололовска