Одбележана осумгодишнината од големиот пожар над Струмица

Од:

Пред спомен обележјето што Општина Струмица го подигна во чест на четворицата храбри граѓани кои ги загубија животот во борбата со огнената стихија, беше одбележана осумгодишнината од големиот пожар над градот.

Цвеќе положија делегација на Советот на Општина Струмица, претставници на политички партии и членови на семејствата на загинатите.

Во гаснењето на пожарот, што избувна на 23 јули 2012 година, загинаа браќата Перо и Блажо Стојков од селото Рич, Војо Гркљанов од село Вељуса и Мите Ѓеоргиев од Струмица, а повеќемина беа повредени.

Би можело да ве интересира

Почна пријавувањето на штетите од пожарот во „Глобал“ во Општинската комисија за проценка

Ана Ололовска

Здружението на граѓани Обнова Глобал Струмица повикува за донации за санирање на последиците од пожарот

Ана Ололовска

Формирано здружение за обнова на „Глобал“ во Струмица

Жарко Настоски

Преполовен е бројот на ковид-пациенти во струмичката болница, но заболените имаат потешка клиничка слика

Струмичани славеле роденден и се фалеле на Фејсбук, добија кривични пријави

Жарко Настоски

ВИДЕО: Почна расчистувањето на „Глобал“

Катерина Павлова-Николовска