Обвинителството прави претреси во Финансиската полиција, директорот Муареми со исклучени телефони

Од:

Претреси се вршат во Управата за финансиска полиција, со која раководи Арафат Муареми. Обвинителката Вилма Русковска која раководи со Обвинителстовто за гонење организиран криминал и корупција го потврди ова за „А1он”. Таа вели дека имаат предистрага, за предмет поврзан со Управата и Муареми. Не открива детали што е пријавено.

dobivaj vesti na viber

„Постапуваме по пријава од граѓани. Не можеме да споделиме сега повеќе детали. Не можеме да кажеме дека има злоупотреби, се проверуваат наводи”, вели Русковска за „А1он”.

„А1он” се обиде да исконтактира и со Муареми, во чија канцеларија според неофицијални информации се претресите. Неговите телфони се исклучени.

Претресите се во тек.

Би можело да ве интересира

Аднан Џаферовски можен нов директор на Финансиска полиција: Немам разговарано за таа работа, би ја прифатил функцијата

Кристијан Ландов

Муареми: Оставката е за да нема сомнеж за постапката која се води против мене

Кристијан Ландов

Арафат Муареми поднесе оставка од директорската функција во Финансиска полиција

Кристијан Ландов

Финансиската полиција поднесе кривична пријава против обвинителите кои беа дел од претресот минатиот месец

Катерина Павлова-Николовска

Муареми до Русковска: Ако располагате со сознанија и информации за сторен криминал од моја страна – истите да ги докажете и пред јавноста

Горан Наумовски

Муареми со кривична против Русковска, Трајчева и Јосифовска за незаконскиот претрес во финансиска полиција