Обвинителството ќе ги испитува заканите на „Фејсбук“ кон Јанакиески и Ристовски

Од:

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при МВР ги истражува заканите упатени до политичарите од страна на затворениците упатени преку отворено писмо пренесено преку интернет-портали, потврдија од полицијата за „А1он“.

„Во врска со заканите упатени до политичарите од наша страна известено е Основното јавно обвинителство Скопје. Споделените објави ќе бидат процесуирани со соодветен поднесок во консултација со обвинителството“, пишува во одговорот од полицијата.

Од Обвинителството за „А1он“ потврдија дека вчера добиле известување од полицијата, по чие проучување итно ќе се постапува. Неофицијално, во извештајот за инцидентот не е нотирано како затворениците дошле до мобилни телефони за да ги упатат заканите.

Мухамед Красниќи, алијас командант Малишева, од кумановската група на „Фејсбук“ упати отворени закани кон ексминистрите Миле Јанакиески и Спиро Ристовски и напиша: „Спиро Ристoвски беше боксуван од Лирим Красниќи, браво братучед. Миле Јанакиески беше боксуван од Есат Кафеѓоли. Образот ми го обеливте денес. Ние нема да престанеме во оваа битка. Ниту еден Албанец не се освети за нас до денес и затоа ние сами ќе се осветуваме бидејќи сите ќе ни дојдат тука во затворот, стои во заканата на Красниќи“.

Заменичката на народниот правобранител, Васка Бајрамовска, пред неколку дена изјави дека имало пропусти во затворскиот систем и управата, по инцидентот во затворот во Шуто Оризари во кој беа нападнати ексминистрите Миле Јанакиески и Спиро Ристовски. Бајрамовска рече декa по претресите на затворските простории биле пронајдени предмети кои не се дозволени според куќниот ред на затворот, како мобилни телефони и марихуана.

Васко Маглешов

Би можело да ве интересира

Малолетник осомничен за поседување дрога и експлозив

А1он

Парична казна за гостиварчанка која со измама добила земјоделски субвенции

А1он

ОЈО Гостивар поведе постапка против гостиварец обвинет за загрозување на сигурноста

А1он

Истражна постапка против четири лица за шверц на 100 килограми марихуана наменета за Бугарија

А1он

Се бара притвор за млад скопјанец кој пијан без возачка дозвола прегазил велосипедист со колата на татко му и избегал оставајќи го да почине

А1он

Обвинителствата ќе ги споредуваат листите на патници од граничните премини

А1он