Обвинителството и МВР отворија предмет за интервјуто на Латас кај јутјуберот Лазаров

Од:

Секторот за компјутерски криминал од МВР доставил известување до Скопското обвинителство по интервјуто на јутуберот Стефан Лазаров со Драган Павловиќ-Латас емитувано на 15 февруари, во кое Павловиќ-Латас раскажува дека како 15-годишник тој и негов другар имале сексуални односи со девојка која претходно била „шамарана“.

Од обвинителството за А1он велат:

„До Основното јавно обвинителство Скопје доставено е известување од Секторот за компјутерски криминал при МВР за настанот. Надлежен јавен обвинител ќе даде насоки за натамошни дејствија и проверки.“ велат од Обвинителството за А1он.

Интервјуто предизвика лавина коментари и осуди во јавноста, и го повикуваат Обвинителството да постапи.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Латас и Лазаров пред судија – се одложи судењето за сексот во фиќо

А1он

Судот донесе решение: Латас остана без пасош, а нему и на Лазаров им е ограничен јавниот настап

А1он

Освен обинение, ОЈО бара на Латас да му се одземе пасошот, а тој и Лазаров не смеат да имаат јавни настапи

Горан Наумовски

Платформата за родова еднаквост: Ги прашуваме Латас и Лазаров дали да силуваш и да се фалиш со тоа е вредноста која ја промовираат

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Лазаров: Не го дослушнав Латас што сакаше да каже, се извинувам што дозволив тоа да се емитува

Катерина Павлова-Николовска

Спорното интервју на Латас кај Лазаров веќе не е на youtube

Катерина Павлова-Николовска