Обвинителството го заврши увидот за причините за пожарот во „Глобал“

Од:

Обвинител од Основното јавно обвинителство во Струмица и инспектори за пожар од Дирекцијата за заштита и спасување, денеска го завршија увидот за причините за пожарот во Трговскиот центар „Глобал“ во Струмица, соопштија од ОЈО Струмица.

До крајот на денот и крим-техничарите од Министерството за внатрешни работи требаше да ги завршат неопходните испитувања и најверојатно од утре веќе ќе може да се започне со расчистување на остатоците од пожарот во „Глобал“.

Во пожарот, кој избувна во саботата навечер во 23:12 часот, опожарена е една третина од Градскиот пазар, повеќе продавници на приземјето и првиот кат, дел од вториот, а урнат е и дел од покривот на трговскиот центар.

Би можело да ве интересира

Опожарена трска во близина на Калишта

Ана Ололовска

Пожар во хотел во Радожда, изгореле три соби и кровот

Ана Ололовска

Се запали автомобил во движење кај Јурумлери, пожарникарите велат зачестиле опожарувањата на автомобили

Маја Илиевска-Пачемска

Во четири наутро се запалила кујната во затворот Идризово, повреден е вработен

Жарко Настоски

Изгоре камионска приколка со картонска амбалажа во селото Куклиш

Ана Ололовска

Изгоре штала со неколку грла добиток во скопското Вражале

Жарко Настоски