Обвинителството бара укинување на притворот на пратеничката Жаклина Пешевска

Од:

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција побара од кривичниот суд да ја укине мерката куќен притвор за пратеничката Жаклина Пешевска и нејзина замена со мерки на претпазливост.

dobivaj vesti na viber

За оперскиот пејач Игор Дурловски, пак, Обвинителството побара да му се укине мерката притвор во истражниот затвор во Шуто Оризари и наместо тоа да му биде одредена мерка куќен притвор.

„Надлежниот обвинител побара од судот за лицето Ж.П да биде укината мерката куќен притвор и истата да биде заменета со мерки на претпазливост, а за осомниченото лице И.Д. мерката притвор да биде заменета со мерка – куќен притвор. За останатите осомничени лица обвинителството останува на барањето за продолжување на претходно изречените мерки за обезбедување на присуство и за непречено водење на кривичната постапка“, соопшти Обвинителството.

Би можело да ве интересира

Илија Димовски: Владата го префрли францускиот предлог во Собрание за да избега од одговорност

Орце Костов

Осуммина осомничени за учество во толпа пред Собранието

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Џафери објави снимки од оштетувањата на Собранието: Хулиганството не е решение

(ВИДЕО) Полицајци при апсење легнаа врз момче, кое врескаше и се жалеше на болки

Кристијан Ландов

Весна Петрушевска: Македонскиот јазик е нашата тврдина, со него ние војуваме

Горан Наумовски

Демонстрантите ја урнаа барикадата и го каменуваат Собранието

Кристијан Ландов