Обвинителството бара притвор за двајцата дилери уапсени на автопатот Гостивар-Тетово

Од:

Основното јавно обвинителство од судија на претходна постапка побара мерка притвор за двајца осомничени кои се уапсени вчера од МВР за кривично дело неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори. Покрај ова, против првоосомничениот е поведена постапка и за кривично дело предизвикување општа опасност.

„Двајцата соизвршители, на 24 март, на наплатна рампа на автопатот Гостивар-Тетово, неовластено заради продажба држеле 30 килограми наркотична дрога марихуана. Дрогата била спакувана во 25 пакувања во автомобилот на осомничените. Кога полициски службеници се обиделе да ги запрат, првоосомничениот возач на автомобилот додал гас, обидувајќи се да се даде во бегство, при што удрил во полициско комбе.

Полициските службеници пукале во тркалата на автомобилот и успеале да го онеспособат за движење и да го запрат. Осомничените веднаш биле приведени, а дрогата запленета“, велат од ОЈО.

Би можело да ве интересира

Притвор за таткото на момчето коe со секира и нож повреди мајка и син

Горан Наумовски

Обвинитетите за педофилија пуштени дома: Судот одреди куќен притвор

Орце Костов

Обвинителството со детали за апсењето на тројца дилери од Скопје

Горан Наумовски

Обвинителството бара притвор за петмината уапсени дилери

Горан Наумовски

Продолжува притворот за двете лица осомничени за грабнување на внукот на Љубе Бошкоски

Орце Костов

Обвинителството потврди: две лица имаат информации за киднапирањето на внукот на Љубе – се бара притвор

Анита Петровска Рајковиќ