Обвинителство: Нема основ за јавнообвинителска интервенција за работата на Оперативно-техничката агенција и Агенцијата за национална безбедност

Од:

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Резолуција дека нема место за јавнообвинителска интервенција во поглед на поднесеното писмено известување од техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев, кое се однесуваше на кривичните дела „злоупотреба на службената положба и овластување“ и „несовесно работење во службата“.

Писменото известување, како што соопшти Јавното обвинителство, се однесувало на тоа дека има определени недоследности во функционирањето на Оперативно-техничката агенција (ОТА) и на Агенцијата за национална безбедност (АНБ).

Надлежниот јавен обвинител направил проверки во МВР, во ОТА и во АНБ, од каде биле доставени потребните податоци за проверка наводите во известувањето.

– Од анализата на писменото известување, како и на доставените одговори и податоци, произлезе дека реформата на безбедносниот систем, основањето и функционирањето на ОТА и на АНБ, како и начинот на извршување на нивните надлежности, претставуваат системски прашања и од кривично-правен аспект не постои основ за постапување, наведуваат од Обвинителството.

Би можело да ве интересира

Обвинителство: На снимките не го забележавме Мицкоски во фитнес центарот, спротивно на забраните

Ана Ололовска

Обвинителството поднесе жалба за условната казна за сообраќајката кај Млечен ресторан

Ана Ололовска

Смаиловиќ: Апасиев ме нарече муџахединка, а јас ги бришев коментарите што го навредуваат

А1он

Обвинителството и полицијата ги претресуваат фирмите со портали на кои се рекламираше ВМРО-ДПМНЕ

(ВИДЕО) Апасиев: Добивам закани за моето семејство

Искра Манојлоска

Обвинителството ќе поднесе жалба по условната казна за сообраќајката кај Млечен

Ана Ололовска