Обвинителен предлог за непочитување на полициски час против американски државјанин

Од:

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против 43-годишен државјанин на САД, кој на 28 мај се движел во општина Центар во часовите кога движењето на населението беше забрането како мерка за спречување на ширењето на коронавирусот, соопштија од ОЈО Скопје.

Со ова странскиот државјанин го сторил кривичното дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“ од член 206 став 1 од Кривичниот законик.​​

Би можело да ве интересира

Судот определи мерка притвор за обвинетиот во случајот со измамата при купопродажба на станови

А1он

ОЈО поднесе обвинение против 34-годишен скопјанец за недозволено поседување автоматска пушка и муниција

Ана Ололовска

Обвинителство: Меѓу 14-те настрадани во пожарот се и сопруга на пациент и ќерка на пациентка

Мери Јордановска

Обвинителен акт за незаконски спроведувани јавни набавки во општина Битола во период од 2014 до 2017 година​

Ана Ололовска

ОЈО: Истрага против три лица за илегална продажба на марихуана и кокаин во Скопје

Ана Ололовска

Скопјанец под истрага заради поседување автоматско оружје​

Ана Ололовска