Обвинение за државјанин на БиХ за противправно лишување од слобода

Од:

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение против едно лице за сторени кривични дела телесна повреда и противправно лишување од слобода.
Како што соопшти Јавното обвинителство, обвинетиот државјанин на Босна и Херцеговина, при вршење семејно насилство телесно ја повредил и противправно ја држел затворена оштетената со која живеел во вонбрачна заедница во Кралството Шведска.

Обвинетиот и оштетената во мај 2019 година дошле во Република Северна Македонија за да склучат брак. Зеле под закуп стан во Скопје во кој обвинетиот, вечерта на 23 мај во 23:00 часот, ја заклучил оштетената по што го фрлил клучот и го одзел мобилните телефони за жртвата да не може да бара помош. Потоа започнал да ја удира и турка оштетената. Поради дејствијата на обвинетиот кои траеле до 5:30 часот изутрината, оштетената се здобила со видливи повреди по телото.

Заедно со обвинението, јавниот обвинител до скопскиот Кривичен суд достави и предлог за продолжување на мерката притвор, која беше определена од страна на судија на претходна постапка на 25 мај 2019 година.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Од „Рекет“ Катица Јанева ќарила мебел од 5 илјади евра

Мери Јордановска

Одложено судењето за „Титаник“

Обвинителот Бурим Рустеми ќе даде исказ за „Рекет“ во ОЈО

Татјана Ташкова

Русковска ја повика Јанева во вторник на распит за „Рекет“

Кристијан Ландов

Обвинение за дваесет лица во предметот „Чичек“

А1он

Со сослушување сведоци на одбраната продолжи судењето за „ТНТ“