Обвинение против жител на Гостивар, поради напад на полициски службеници

Од:

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен предлог против 49-годишен гостиварец, осомничен за кривично дело – Напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста од член 383 став 1 од Кривичниот законик, соопштија од ОЈО Гостивар.

– На 4 август, обвинетиот нападнал двајца полициски службеници кои вршеле сообраќајна контрола на магистралниот пат Кичево – Гостивар. Тој работел како чувар во каменоломот пред кој било паркирано полициското возило за сообраќајна контрола. Додека службените лица имале сопрено возило за проверка, обвинетиот им се приближил и најпрвин започнал вербално да им се заканува и да ги брка. Полицајците го предупредиле да престане со заканите, дека ќе биде приведен и дека целиот настан го снимаат камерите на нивните униформи, информираат од ОЈО Гостивар.

Оттаму појаснуваат дека во тој момент обвинетиот се обидел да го скине кабелот од службената камера, а потоа зел лопата која била оставена на страна и започнал со неа да замавнува кон полициските службеници. Тие го совладале и го привеле.

Би можело да ве интересира

Гаврил Бубевски од СЈО стана шеф на скопското обвинителство, неговиот колега кој ја гони Канческа Милевска избран за виш обвинител

Кристијан Ландов

Истрага за разбојништво во бензинска пумпа

Ана Ололовска

ОЈО Гостивар отвори истрага против две лица за пронајдена марихуана

Ана Ололовска

Обвинение против три лица за обид за тешка кражба од гроб во Куманово

Ана Ололовска

Јовески: За потребите на Обвинителството ќе се издвојува 0,4 отсто од Буџетот на државата

Ана Ололовска

Поднесено обвинение за професорот од Струга​ кој претепа ученик

А1он