ОБСЕ: Хакираната страна е пријавена кај менаџерскиот тим на Фејсбук

Од:

Официјалната Фејсбук страница на Мисијата на ОБСЕ во Скопје беше неодамна хакирана. Веќе ги презедовме сите неопходни чекори за да го пријавиме нападот кај менаџерскиот тим на Фејсбук и додека истиот не се реши, сите објави или пораки добиени од хакираната страница не се авторизирани од ОБСЕ, се вели во дописот за јавноста од Мисијата на ОБСЕ во Скопје.

„Овој инцидент е уште еден потсетник за сајбер-заканите во денешното дигитално доба, кои без исклучок ги погодуваат приватните бизниси, владата и меѓународните организации“ нагласуваат од ОБСЕ.

Би можело да ве интересира

Активиран е „Московскиот механизам“ на ОБСЕ

Османи во ОН: Човечките страдања во Украина мора да престанат

Ана Ололовска

Османи на средба со Попеску: Силна поддршка од ОБСЕ за напорите за решавање на ситуацијата во Транснистрија

Ана Ололовска

Романија го презеде претседавањето со Комитетот за безбедност на ОБСЕ

А1он

Македонија денеска го презема претседавањето со ОБСЕ

Песков: ОБСЕ ја губи ефикасноста поради односите со Русија

Ана Ололовска