Објавена поштенска марка по повод членството во НАТО

Од:

Објавена е поштенска марка по повод членството на нашата држава во НАТО, објави на својот профил на Фејсбук премиерот Оливер Спасовски, потенцирајќи дека таа ги отсликува собраната колективната меморија на граѓаните кои се обединија и ја остварија поставената цел уште од првите денови на независноста да бидеме дел од најмоќниот воено-безбедносен сојуз во светот.

– По повод големиот историски успех и остварувањето на нашата стратешка цел, членството во НАТО е овековечено и на поштенска марка што овие денови ја објави АД „Пошта на Северна Македонија“. Поштенските марки се многу повеќе од парче хартија.Тие се симбол на државата која ги издава, силно средство за комуникација и траен запис за еден значаен момент од историјата на државата. Во оваа поштенска марка е збрана колективната меморија на граѓаните на Република Северна Македонија кои еднодушно се обединија и ја остварија поставената цел уште од првите денови на независноста да бидеме дел од најмоќниот воено-безбедносен сојуз во светот, напиша Спасовски.

Би можело да ве интересира

Амбасадорот Дане Талески ги предаде акредитивните писма на генералниот секретар на НАТО

Жарко Настоски

Српски адвокати ќе ја поднесат првата тужба за отштета од НАТО во име на болни од рак

Ана Ололовска

Столтенберг: Нашата Алијанса мора да остане воено и политички силна низ целиот свет

Ана Ололовска

Шекеринска – Ињац: Членството на Северна Македонија во НАТО нов импулс во регионалната соработка

НАТО Форум: Евроатлантските вредности треба да се промовираат и во образовниот процес

Ана Ололовска

НАТО ги проверува компјутерските системи по хакерскиот напад на САД