Ново рочиште за „Титаник“ по два месеци пауза

Од:

По два месеци одлагања и неодржани рочишта, денеска во Кривичниот суд Скопје е предвидено да продолжи судењето за случајот „Титаник”.

Предметот за изборните нерегуларности од 2011, 2012 и 2013 година се уште е во фаза на доказна постапка.

Судењето го води судијата Осман Шабани, а застапник на обвинението е јавната обвинителка Лиле Стефанова.

Освен поранешниот премиер Никола Груевски кој е во бегство, во „Титаник“ обвинети се и Кирил Божиновски, Миле Јанакиески, Гордана Јанкулоска, Билјана Бришкоска Бошковски, Илија Димовски, Мунир Пепиќ, Едмонд Темелко, Кирил Тодоровски и други. Тие се осомничени за злосторничко здружување, повреда на избирачкото право, повреда на слободата на определување на избирачите, поткуп при избори и гласање, уништување изборен материјал и злоупотреба на средства за финансирање изборна кампања.

Би можело да ве интересира

Од крај на август почнуваат судењата за предметите кои се вратија од почеток поради разрешениот поротник

Кристијан Ландов

Главната расправа за „Титаник“ одложена за 24 август, утре завршни зборови за „Тендери“

Поранешен началник на крим-полицијата во СВР Охрид сведочеше во „Титаник”

Ана Ололовска

Судењето за „Титаник” продолжува на 17 мај

Ана Ололовска

„Титаник“ одложен поради изолација на член на Судечкиот совет, продолжува на 5 април

Рочиштето за „Титаник“ одложено за 17 март поради изолација на судијата Огнен Ставрев

Ана Ололовска