Нов твининг проект на АХВ со поддршка на ЕУ

Од:

Во ЕУ Инфо центарот денеска ќе биде промовиран новиот твининг проект „Понатамошно развивање на контролните системи на надлежните институции за заштита на здравјето на луѓето, животните и растенијата”, финансиски поддржан од Европската унија.

Проектот вреден 751.473 евра, ќе трае 17 месеци, а го реализираат Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, Фитосанитарна управа и Управата за семе и саден материјал, Државниот инспекторат за земјоделство и Државната фитосанитарна лабораторија, во соработка со министерствата за здравство и за земјоделство на Италија, како и со Институтот за зоопрофолактика на регионот Умбрија и Марке.

Преку размена на искуства, пренесување знаења и добри практики за законодавството и ЕУ политиките, проектот се фокусира на јакнење на пазарната економија и конкурентноста на македонските производи на европскиот пазар, но и на гаранцијата на заштитата на правата на потрошувачите преку обезбедување високи стандарди за безбедност на храната. Активностите ќе се спроведуваат во областите здравствена заштита и благосостојба на животните, во ветеринарното јавно здравство и во областа на фитосанитарната политика.

На промоцијата, како што најави АХВ, ќе се обратат евроамбасадорот Самуел Жбогар, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Михаил Цветков, амбасадорот на Република Италија во Македонија Карло Ромео, директорот на АХВ и проект-лидер Зоран Поповски, како и генералниот директор на Директоратот за здравствена заштита на животните и ветеринарно – медицински препарати при Министерството за здравство на Република Италија Силвио Борело.

Би можело да ве интересира

Историската грешка на Макрон со Северна Македонија и Албанија

Ана Ололовска

Алтмајер: Во интерес на ЕУ е да почне преговори со Скопје и Тирана

Ана Ололовска

Собир за поддршка на Северна Македонија пред француската амбасада во Софија

Ана Ололовска

Курти: Одлуката на Советот на ЕУ е неправда кон Албанија и Северна Македонија

Ана Ололовска

ЦДУ/ЦСУ: Патот кон ЕУ станува отворен за Сeверна Македонија и Албанија

Ана Ололовска

Могерини: Одбивањето на Скопје и Тирана е повеќе од промашена шанса, тоа е историска грешка

Ана Ололовска