Ниту Мицкоски нема да го слави Илинден во Крушево, ќе одел во Ташмаруништа

Од:

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нема да го слави Илинден на Мечкин Камен во Крушево, иако е поканет од шефот на државата, Стево Пендаровски. Од прес-службата на партијата велат дека како и минатата година, доследно на традицијата, Мицкоски ќе биде во струшкото село Ташмаруништа, каде ќе се обрати пред присутните. Засега нема информација дали делегација од ВМРО-ДПМНЕ ќе има во Крушево.

dobivaj vesti na viber

“А1он” веќе објави дека ниту собранискиот спикер, Талат Џафери нема да оди да го чествува Илинден на Мечкин Камен на 2 Август, поради како што вели, приватни обврски.

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, за првпат ќе го чествува Илинден на 2 Август на Мечкин Камен. Според Пендаровски, тој и премиерот Зоран Заев го потврдиле присуството.

Би можело да ве интересира

Илхан Ќучук: Ако Мицкоски води кампања со став против Бугарија, тоа ќе го блокира патот на земјата кон ЕУ

Орце Костов

Изложба и ди џеј сет, вчера проекција на „Хомо“

(ВИДЕО) Ковачевски: Не постои поголем патриотизам од носењето државнички одлуки

Катерина Павлова-Николовска

Делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ си замина од Мечкин Камен: Очајната власт не го пушти народот што не е за СДСМ на прославата

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Мицкоски: Народот да биде спокоен, нема промена на уставот под овие околности

Катерина Павлова-Николовска

Во Прохор Пчински поставена спомен плочата за одржувањето на АСНОМ

Катерина Павлова-Николовска