Ниту Мицкоски нема да го слави Илинден во Крушево, ќе одел во Ташмаруништа

Од:

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нема да го слави Илинден на Мечкин Камен во Крушево, иако е поканет од шефот на државата, Стево Пендаровски. Од прес-службата на партијата велат дека како и минатата година, доследно на традицијата, Мицкоски ќе биде во струшкото село Ташмаруништа, каде ќе се обрати пред присутните. Засега нема информација дали делегација од ВМРО-ДПМНЕ ќе има во Крушево.

“А1он” веќе објави дека ниту собранискиот спикер, Талат Џафери нема да оди да го чествува Илинден на Мечкин Камен на 2 Август, поради како што вели, приватни обврски.

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, за првпат ќе го чествува Илинден на 2 Август на Мечкин Камен. Според Пендаровски, тој и премиерот Зоран Заев го потврдиле присуството.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Мицкоски повторно пред избори оди кај Никола Груевски, неговиот шеф и главен финансиер, по пари и совети

А1он

СДСМ: Мицкоски нека си ги пакува куферите после седмиот изборен пораз по ред, нема да го примат ниту во Белиот дворец

А1он

Кузеска: Мицкоски подмолно ги злоупотребува чувствата на семејствата на трагично загинатите во Тетово

Мицкоски: Заев се поистоветува со функцијата-премиер, имам само чувство на гадење за ваквите изјави

Катерина Павлова-Николовска

Заев не размислува за оставка: Мицкоски да дојде, премиер да биде?

Катерина Павлова-Николовска

СДСМ: Мицкоски не го знае Уставот и излегува со правно неписмени предлози