Николовски во СОС Детско село: Секое дете заслужува среќно и исполнето детство

Од:

Децата се нашата иднина, секое од нив заслужува среќно и исполнето детство, еднакви услови за раст и развој, порача денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, кој беше во посета на децата сместени во СОС Детското село.

dobivaj vesti na viber

Во рамки на посетата, вработените од СОС Детското село го запознаа министерот Николовски со принципот на заштита и грижа за децата кои ја загубиле, или се изложени на ризик да ја загубат родителската грижа.

МЗШВ веќе има ангажирано дете кое е пораснато во СОС Детско село и е студент на Шумарскиот факултет.

Министерството, како што се наведува во соопштението и во иднина ќе остане отворено, грижејќи се и нудејќи можности за децата во згрижувачките домови и семејства.

Би можело да ве интересира

Првото кумство на згрижувачко семејтво во СОС Детско село

АУЕ – ФОН организираше донација на книги за СОС Детско Село

Интервју со Национална директорка на СОС Детско село Јулијана Гапо

Вработените во Зегин бојадисуваа велигденски јајца со децата од СОС Детско село

А1он

Тренчевска: Oтворен нов Центар за поддршка на згрижувачки семејства во рамки на СОС Детско село

А1он

Тренчевска: Пред нас е предизвикот за мобилизирање на што поголем број на згрижувачки семејства

А1он