Николовски: Постои реална можност за ново парламентарно мнозинство, нова влада и редовни избори

Од:

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски пред почнување на вечерашната седница на Фејсбук напиша дека доколку продолжат опструкциите во Собранието, можно е власта да формира нова влада, а на иѕбори да се оди во редовниот термин.

“Доколку во Собранието се продолжи со тактизирање и ако на кој било начин се оневозможи гласање на важните закони, а особено Законот за јавно обвинителство, Изборниот законик, Законот за одбрана, разрешувањето на Мизрахи…, во тој случај постои реална можност ние да направиме ново парламентарно мнозинство, а потоа и нова стабилна влада која ќе организира редовни парламентарни избори,објави на својот “Фејсбук” профил Николовски.

“Северна Македонија нема да биде заложник на партиски и криминални интереси, правната држава и европската иднина се приоритет на граѓаните и за тоа ќе се бориме до последниот атом”, напиша Николовски.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Скопје е синоним на сите лаги на ДПМНЕ, да не дозволиме реприза со Силјановска

А1он

Николовски: Земјоделците од Кочанско рекордери во искористувањето на ИПАРД поддршката, утре ќе биде објавен новиот повик за мерката 3

СДСМ: Повторно се пука, овој пат во Тетово, со Тошковски и ДПМНЕ безбедноста на граѓаните се влошува

Горан Наумовски

СДСМ: ДПМНЕ создаде хаос во Скопје – да не дозволиме да стане исто и со државата

Горан Наумовски

Николовски од Берово: Продолжуваме со поддршката на жените земјоделки

Горан Наумовски

Колева: Нов скандал, ДПМНЕ злоупотребува болни луѓе на партиски списоци