Николоски: Се надевам на разум, СДСМ да седнe на лидерска средба за датум за предвремени избори

Од:

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со активна блокада на Собранието се до определување на датум за предвремени парламентарни избори рече денеска потпреседателот на ВМРО-ДПМНЕ, александар Николоски.

dobivaj vesti na viber

– Не се закажуваат седници на собрание, не се закажуваат седници на комисии, што само покажува дека активната блокада на ВМРО-ДПМНЕ е успешна, затоа што она што ни беше цел а тоа е да ги блокираме штетните законски решенија кои што се спротивни на интересите на граѓаните, а се само една во интерес на една тесна клика на СДСМ и ДУИ, успеваме да го направиме. Се надевам дека ќе имаат доволно разум, доволно свест, и доволно волја да седнеме следните денови на лидерска средба на која што заеднички ќе определиме датум за предвремени избори, а исто така ќе се договориме околу четирите клучни проблеми кои што ги има Македонија, тоа се во делот на финансиите, во делот на европските интеграции на проблемот со Бугарија, во делот на образованието, здравството како би можело заеднички да изнаоѓаме решенија вели Николоски.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Мицкоски јавно призна дека е против ЕУ

Ана Ололовска

Каевски: Мицкоски да одговори дали нудел поддршка за францускиот предлог во замена за амнестија за криминалот?

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Николовска: Три години MојДДВ, вративме 68 милиони евра назад кај граѓаните

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Кузеска: Имаме предлог со чист македонски јазик, Мицкоски само сака да и наштети на државата

Ана Ололовска

СДСМ: Најголемите 4 лаги на Мицкоски

Ана Ололовска

СДСМ: Заедничкото делување на ВМРО-ДПМНЕ со Левица ја прави дел од анти НАТО и анти ЕУ коалиција

Ана Ололовска