ВИДЕО: Независните на ВМРО, не кажуваат дали ќе гласаат за одземање на мандатот на Груевски

Од:

Независнита група пратеници од ВМРО-ДПМНЕ не кажува како ќе гласа на седницата за одземање на пратеничкиот мандат на пратеникот Никола Груевски.

„Ќе дознаете на седницата кога ќе биде закажана. Имаме став, ама сега не е на ред таа тема“, изјави кратко пратеничката Нола Исмаиловска Старова, одговарајќи на новинарско прашање.

На прашањето дали е точно дека, групата е во контакт со Панчо Минов од ГРОМ, и дали ќе има зголемување на пратеничката група со нови пратеници, Старова кратко одговори дека групата брои осум пратеници.

Во однос на законот за СЈО, независните на ВМРО-ДПМНЕ порачаа двете најголеми партии да најдат компромисно решение, затоа што законот е предуслов за европската перспектива на земјата.

„Ние даваме поддршка на законот и нашиот став е во насока на охрабрување на политичкиот дијалог. Имаме и свои забелешки, кои ќе ги соопштиме кога ќе бидеме повикани на средба, изјави Исмајловска Старова.

Таа од собраниската прес сала информираше дека независната група на ВМРО-ДПМНЕ, остварила средба со евроамбасадорот Жбогар на кое го презентирала писмото со кое се бара шанса за отпочнување на преговорите со ЕУ.

Габриела Димковиќ-Мишевска

Би можело да ве интересира

Собранието денеска ќе расправа за разрешувањето на Јанева

Татјана Ташкова

Џафери закажа седница за разрешување на Катица Јанева

Виктор Јованов

Се уште нема седница за разрешување на Јанева, ниту нова средба за законот за ЈО

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ побара разрешување на Јанева на денешната пленарна седница, пратениците го одбија предлогот

Ана Ололовска

Ребалансот на буџетот во Собранието од следната недела

Седници на неколку собраниски комисии

Ана Ололовска