Невладина УФУК: Бојкот на ТВ Сител и брзо извинување за навреда

Од:

Невладината организација „Уфук“ реагира на обраќањето на главниот и одговорен уредник на телевизијата „Сител“, Драган Павловиќ-Латас, кој на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во вечерашното интервју во вестите му рече „лажеш како Турчин“.

dobivaj vesti na viber

„Зборовите што ги слушавме пред малите екрани беа шокантни, длабоко навредливи и неприфатливи. Се прашуваме, воедно и јавно прашуваме од каде Латас ја добива оваа одговорност и храброст. Бараме јавно и за најкратко време извинување од „Сител“ и ги повикуваме сите Турци и слободоумни граѓани на Македонија да ја бојкотираат оваа телевизија. Во оваа пригода апелираме до сите Турци во Македонија да не паднат на ваквите ниски провокации на овој злосторнички медиум“, се вели во соопштението на „Уфук“

Би можело да ве интересира

Демократската Партија на Турците не ги прифаќа резултатите од Пописот

А1он

23 турски државјани пристигнале со чамец на грчкиот остров Хиос, наводно бараат азил

Жарко Настоски

Апелација ја укина ослободителната пресуда за Латас

Кристијан Ландов

ВИДЕО: Одложено судењето на Латас за „Тотал“

Виктор Јованов

Судот му се налути на Јовески оти ја искритикува судијката што го ослободи Латас

Васко Маглешов

(ВИДЕО) Joвески: На судии како оние кои го ослободија Латас, не им е местото во правосудството

Васко Маглешов