Недозволено оружје и муниција пронајдени кај скопјанец, поведена истрага

Од:

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против лице осомничено за кривично дело „недозволено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи“.

-При претрес во домот во кој привремено престојувал 35-годишниот скопјанец, полицијата под креветот пронашла автоматски пиштол „Застава М84 – Скорпион“ со калибар 7,65 мм, кој како оружје им е целосно забранет на граѓаните, како и рамка за тој пиштол. Освен тоа, бил пронајден уште еден пиштол и 72 куршуми со различен калибар, ловна пушка и 14 патрони ловна муниција, се наведува во денешното соопштение од Јавното обвинителство.

При претрес, пак, во станот во кој осомничениот имал пријавена адреса на живеење биле пронајдени уште 500 куршуми мало зрно со калибар 4 мм.

Надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка доставил предлог за определување мерка притвор за осомничениот бидејќи, како што се наведува во соопштението од Обвинителството, постојат околности кои укажуваат на опасност од бегство, можност да ја попречува постапката со влијание врз сведоците и опасност да го повтори делото.​​

Би можело да ве интересира

Над 400 лица лани биле под посебни истражни мерки: Дел од операциите продолжиле и годинава

Тодоровиќ се спасува од предметот за „Скопје 2014“ благодарение на измените во Кривичниот законик

Александар Тодески

ВИДЕО: Запалени фотографии на протестот пред Влада и порака дека законските измени нема да аболицираат никого

(ВИДЕО) Мајка се расплака на протестот пред влада: Што ќе правам ако си го изгубам детето

Александар Тодески

Ако имате информации за Онкологија пријавете во Обвинителство – три предмети за продажба на лекови веќе се во процедура

Анита Петровска Рајковиќ

Се вртеле милиони – групата на наркобосот од Грчец продавала грам кокаин за 100 евра низ цела Македонија

Анита Петровска Рајковиќ