Не е Рашковски на фотографиите: Не сакам да ме споредувате со него

Од:

Драги Рашковски не е на фотографиите кои се споделуваат на социјалните мрежи и кои се посочуваа како доказ дека ексгенералниот секретар на Владата е во Грција, на Халкидики. Мажот кој е фотографиран е од Скопје и е навреден што е спореден со Рашковски.

„А1он“ го потврди ова откако направи компарација на фотографиите каде се посочува дека е Рашковски, со јавно објавените фотографии на скопјанецот кој тврди дека е на нив. Скопјанецот на социјалните мрежи објавувал фотографии од него и шаторот уште минатата година, а тие се јавно достапни.

„А1он“ го праша скопјанецот дали знае кој го фотографирал тајно и на која локација се направени, но тој одби да одговори. Фотографиите на кои се наоѓа тој станаа вирални и предизвикаа лавина реакции, поради тоа што се тврдеше дека се направени на Халкидики, а Рашковски не смее да ја напушта Македонија бидејќи нема шасош.

Претходно, адвокатот Владимир Доневски за „А1он“ посочи дека е лага објавената информација на социјалните мрежи заедно со фотографијата, каде се тврдеше дека неговиот клиент летува на море.

„Не е точно, лага е. Тој е во Македонија“, одговори адвокатот Доневски на прашањето од „А1он“ дали Рашковски е надвор од Македонија иако е без пасош, кој не сакаше повеќе да коментира.

Ексгенералниот секретар Рашковски за кого се води кривична постапка остана без пасош откако беше ослободен од домашен притвор. Поради опасност од бегство, истиот му беше одземен. „А1он“ праша во Кривичниот суд, дали во меѓувреме му е вратен пасошот како и дали добиле такво барање, но оттаму нема одговор.

 

Би можело да ве интересира

Рашковски доби куќен притвор и забрана да комуницира со тројца од обвинетите во „Софтвери“

Осум години затвор за перење пари, местење тендери за Рашковски – Пресуда за „Софтвери“

Анита Петровска Рајковиќ

Рашковски за „Софтвери“: Кај мојот патент камерите може да бидат во движење

Горан Наумовски

Рашковски: Можеби е комплетно погрешна перцепијата дека позади дојавите за бомби стои некои човек, група или организација

Горан Наумовски

Судењето за „Софтвери“ продолжува на 14 март

Ана Ололовска

Вештак од областа на информатички технологии сведочеше за „Софтвери“

Ана Ололовска