Наставник поттикнал ученик физички да нападне соученик

Од:

Во полициската станица Карпош, 44 – годишна жена од Скопје пријавила дека на 19.5.2023 на час во основно училиште на подрачје на општина Карпош, по претходно недоразбирање помеѓу нејзиниот малолетен син и негов соученик, наставникот го поттикнувал другиот малолетник физички да го нападне нејзиното дете.

Според пријавеното, малолетникот на 19.5.2023 во училишниот двор го турнал нејзиниот син, по што настанот е пријавен кај училишниот психолог. Истиот малолетник, според пријавителката, подолг период ги малтретирал и нејзините други два сина кои учеле со него.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Би можело да ве интересира

Кривична против 18-годишник и малолетник: Запалиле угостителски објект во Стара Чаршија

Орце Костов

Малолетник допирал по телото девојче, кое потоа било нападнато

Татко го натерал малолетниот син да ограби пензионерка од Битола

Малолетник уапсен во Скопје – нападнал и ограбил друг малолетник

А1он

Малолетник од Скопје оштети возило и со нож го рани сопственикот

Директорот на училиштето во кое ученик се закани со убиство: Ќе седам до него додека не ја заврши годината