Наставници се отчленуваат од Пленумот поради притисоци: Тргнете ме од списокот и ќерка ми трпи последици

Од:

Наставничкиот пленум апелира до политичките партии во земјава и до тесното раководство на СОНК да не вршат притисоци врз наставниците кои членуваат во оваа неформална организација.

pritisok3

 

Пленумот пренесува дека поголем број на членови побарале да бидат отстранети од списокот на поддржувачи затоа што се соочувале со притисоци. Од овие притисоци не биле поштедени ниту нивните најблиски.

pritisok5

Една наставничка и мајка, му пишува на Пленумот дека нејзиното членство го загрозува работното место на нејзината ќерка:

„Ве молам да ми излезете во пресрет, мислам дека ќе ме разберете. Сакам веднаш да ме исчлените од групата, бидејќи моето членство тука, создава проблеми на мојата ќерка која неодамна се вработи.“

pritisok4

Од Пленумот велат дека приврзаниците може да членуваат во која било партија и во кој било синдикат, и дека СОНК е должен да ги штити нивните работнички права.

pritisok6

„Ги повикуваме партиите и тесното раководство на СОНК, да не вршат притисоци врз членовите на Наставнички пленум, затоа што НП не е ваш непријател. Со секој ваш успешен обид под притисок да се исклучи некој наш член, се зачленуваат 5-10 нови членови. Моментално има над 1000 членови кои јавно се објавени на блогот, и голем број кои не сакаат нивното име да биде објавено. Но и да останеме 50 членови, ние ќе ја продолжиме нашата борба за подобро образование“, додаваат од таму.

pritisok1 pritisok2 pritisok7 pritisok8 pritisok9 pritisok10

 

Би можело да ве интересира

Колева: Платите на наставниците за пет години ги зголемивме за 36 отсто

Вакцинирани околу 75 отсто наставници, околу 2 отсто ученици следат онлајн-настава

Катерина Павлова-Николовска

Засега немаме начин да ги натераме наставниците да се вакцинираат, вели заменик-министерот Шабани

Жарко Настоски

Дер Шпигел: Наставници од ризични групи принудени да одржуваат настава во училиште

А1он

Студентски пленум се огради од Туфегџиќ, таа вели дека е на листа како граѓански активист

Емир Латифовиќ

Студентски пленум објави повик за предлог модели за студентско организирање

Емир Латифовиќ