Наредба за истрага против разбојник кој ограбил финансиско друштво

Од:

Основното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 42-годишник осомничен за „Разбојништво“, кој со маска на лицето влегол во финансиско друштво и со нож ѝ се заканувал на вработената дека ќе ја нападне доколку не му даде пари.

– Осомничениот, на 15 мај, ставил маска на лицето и влегол во финансиско друштво на улицата „3-та Македонска ударна бригада“ во Куманово. Од појасот извадил нож и со започнал да се заканува на вработена во подружницата дека ќе ја нападне доколку не му даде пари. Исплашена за сопствениот живот, оштетената му кажала дека парите се наоѓаат во фиоката, па осомничениот ја отворил фиоката и одзел 13 740 денари и една службена банкарска картичка. Веднаш потоа го напуштил објектот​, стои во соопштението од Јавно обвинителство.

Оттаму дополнуваат дека до судијата на претходна постапка од Основниот суд во Куманово надлежниот јавен обвинител поднел предлог за определување мерка притвор за осомниченото лице, ценејќи дека постои опасност од бегство, можност да го повтори делото или да влијае врз сведоците.

Би можело да ве интересира

Над 400 лица лани биле под посебни истражни мерки: Дел од операциите продолжиле и годинава

Тодоровиќ се спасува од предметот за „Скопје 2014“ благодарение на измените во Кривичниот законик

Александар Тодески

ВИДЕО: Запалени фотографии на протестот пред Влада и порака дека законските измени нема да аболицираат никого

(ВИДЕО) Мајка се расплака на протестот пред влада: Што ќе правам ако си го изгубам детето

Александар Тодески

Ако имате информации за Онкологија пријавете во Обвинителство – три предмети за продажба на лекови веќе се во процедура

Анита Петровска Рајковиќ

Се вртеле милиони – групата на наркобосот од Грчец продавала грам кокаин за 100 евра низ цела Македонија

Анита Петровска Рајковиќ