Намалено шумското производство во вториот квартал годинава

Од:

Вкупното производство на шумски производи во државните шуми во вториот квартал годинава, во однос на истиот квартал лани, е намалено за 21,1 процент, објави денеска Државниот завод за статистика.

dobivaj vesti na viber

Зголемување на шумското производство е забележано кај рудничкото дрво од листопадни видови, а намалување кај повеќето шумски производи.

Би можело да ве интересира

Нелегална сеча на дрвја во Националниот парк „Пелистер“

Ана Ололовска

Невремето во Скопје кршеше дрвја, настрадаа коли на „Партизанска“

Жарко Настоски

Герила акција – Скопските дрвја во синџири

МЗЗПР ќе засади 33 садници за секое загинато лице на работното место во земјава лани

Татјана Ташкова

Георгиев: ЈП „Македонски шуми“ за две недели ќе ги испорача и последните количества огревно дрво

Наум Локоски

Кривична за жител од село Пантелеј за сеча на 148 дабови стебла

Ана Ололовска