Намалена видливост на патните правци Страцин-Крива Паланка и Шипковица-Попова Шапка поради магла

Од:

Поради појава на магла намалена видливост од 50 до 100 метри има на патниот правец Страцин – Крива Паланка и од 30 до 40 метри на патниот правец Шипковица – Попова Шапка, соопшти Автомото сојузот.

Од 9 часот сообраќајот на патниот правец Р1202 Маврови Анови – Дебар, кој беше во прекин поради одрон, се одвива наизменично по една коловозна лента. Екипите на ЈП Македонија пат работат на целосно расчистување на одронот и нормализирање на сообраќајот.

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата, истакнуваат од АМСМ.

Препорачуваат прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има појава на утринска магла и можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Би можело да ве интересира

Магла во Тетово и Охрид

Ана Ололовска

Магла на повеќе патни правци во државава

Ана Ололовска

Намалена видливост поради магла на неколку патни правци

Ана Ололовска

Коловозите наместа влажни, намалена видливост поради магла на повеќе места

Ана Ололовска

Умерен сообраќај по наместа влажни коловози

Ана Ололовска

Намалена видливост поради магла на некои патни правци и превојот Ѓавато

Ана Ололовска