Најавен протестен собир против насилството врз здравствените работници

Од:

Под паролата „Доста е! Стоп за насилството врз медицинарите!“, здравствените работници најавија протест кој ќе се случува в среда на 18 септември, со почеток во 11 часот.

Собирот како што велат организаторите ќе биде последна опомена и изразување на нивниот револт, а доколку државата не преземе итни мерки за да ги заштити, организирано ќе престанат со работа се до решавање на овој проблем.

Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари бараат итно донесување на закон за докторска дејност, законско изедначување на напад на медицинар со напад на полицаец и итно и сериозно организирање на служби за обезбедување во секој здравствен објект.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Подршка за Србите во Црна Гора по улиците на Белград

А1он

Поранешни вработени во „Треска“ маршираат до Влада, а вработени во „Охис“ протестираат пред Собрание

Маја Илиевска-Пачемска

ВИДЕО: Свесни ли сте дека протестирате против три деца кои немале среќа во животот

Татјана Ташкова

(ВИДЕО) Цело Визбегово се крена против три малолетни деца: Тие се закана за нас

Габриела Димковиќ-Мишевска

(ВИДЕО) Протест пред Владата: Итно да се одземе концесијата на Еуромакс за рудникот Иловица

Габриела Димковиќ-Мишевска

Протест и почеток на штрајк на вработените во прилепски „Еурокомпозит“