Над 3.000 лица од државава ги испратиле своите имиња за мисијата „Марс 2020“

Од:

Вкупно 3,322 лица од државава досега ги дале своите имиња за да им бидат испратени на Марс со мисијата на НАСА, преку аплицирање на веб сајтот на вселенската агенција.

Мисијата ќе биде во 2020 година, а одобрените имиња ќе бидат вметнати во микрочип што ќе се монтира на роверот „Марс 2020“.

Лансирањето кон црвената планета ќе биде од космодромот во Кејп Канаверал во американската сојузна држава Флорида меѓу 17 јули и 5 август идната година.

Апликации може да се испратат до 30 септември оваа година.

Од регионот, своите имиња ги испратиле 19.764 лица од Грција, 8.525 од Србија, 7.113 од Бугарија, 7.051 од БиХ, 6.181 од Хрватска, 4.388 од Албанија, 2.920 од Словенија и најмалку 850 од Црна Гора.

Најмногу имиња досега испратиле лица од Турција – 2.510.603.

Би можело да ве интересира

Систем за производство на кислород од Месечева прашина

Ана Ололовска

НАСА: Чадот од Австралија направи круг околу светот

А1он

Десет работи за кои се предвидува дека ќе се случат до 2050 година

Предраг Петровиќ

Телескопот Хабл сними мистериозен објект

Ана Ололовска

Најновата американска сонда „Старлајнер“ не излезе на правилна орбита

„Економист“: Северна Македонија помеѓу државите кои најмногу напредуваа во 2019 година

Татјана Ташкова