Над 2.600 граѓани поминале преку Табановце во првите 15 часа од денот

Од:

Од полноќ до 15 часот на Граничниот премин Табановце, влегле вкупно 2.235 граѓани, од кои 1.551 домашни и 684 странски државјани, информираше денеска МВР.

Во овој период, пак, од земјата излегле 373 лица од кои 212 домашни и 161 странски државјанин. Вкупно на ГП Табаноце поминале 2.608 лица, од нив 1.763 домашни и 845 странски државјани.

Од денеска за влез во соседна Србија задолжителен е негативен ПЦР тест, не постар од 24 часа, освен за транзитните патници, кои мора за 12 часа да излезат од Србија, потсетуваат од МВР.

Би можело да ве интересира

Гужви на Богородица, Табановце и на Ќафасан, за излез се чека од половина до еден час

И за влез и за излез од Македонија, на Табановце се чека половина час

Жарко Настоски

На граничниот премин Табановце се чека до 45 минути, на Богородица до 30 минути за излез од државата

Катерина Павлова-Николовска

Гужви на „Табановце“ и на „Богородица“

На Табановце се чека околу еден час за влез во Македонија

Жарко Настоски

На Табановце за влез во Македонија се чека околу половина час

Жарко Настоски