На протести без маски и фантомки

Од:

На протестите кои се одржуваат секој ден во 18 часот е забрането да се носат маски, фантомки, марами, како и камења, шишиња и други предмети.

Учесниците повикуваат сите што излегуваат на протести да се придржуваат на овие правила, во спротивно ќе се смета дека се против протестите и ќе бидат спречувани од мнозинството во нивните намери да предизвикуваат инциденти.

Овој апел се упатува откако неколкумина на сите протести, посебно пред Владата се појавија маскирани, почнаа да фрлаат со предмети кон полицијата со што предизвикаа инцидент.

Ваквиот апел се упатува и поради можноста вакви луѓе да се уфрлаат со цел да се добие поинаква слика за мирните протести и како оправдување да се употреби сила од страна на полицијата.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Илјадници луѓе на улиците на Љубљана, солзавец и водени топови

(ВИДЕО) Хаос во Белград: Антиваксерите на улица, расчинетиот монах Антоније фрла јајца кон полицијата и кон новинарите

ВИДЕО: Вулгарности, политички говори, барања за оставка и сечење маски на протестот против мерките

Кристијан Ландов

Полска: Протести против закон со кој се задушува независноста на медиумите

А1он

Вознемирувачки снимки на полициската бруталност во Берлин-ја фаќа за врат, па на земја

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Француската полиција со солзавец ги растера демонстрантите против санитарните пропусници

Катерина Павлова-Николовска

Leave a Comment

eighteen + 7 =