На порталот „Република“ по грешка објавена инструкција како да се напише текст против Заев

Од:

Инструкција за да се објави вест против СДСМ по грешка беше објавена на порталот „Република“. Со латинична поддршка, пред крајот на текстот насловен како „СДСМ во паника: Тргнато видеото на кое се слуша како Заев договара паѓање на судски случај на порталот“ пишуваше: „Направете една вест дека СДСМ во паника го бутна видеото каде се гледа како Заев договара паѓање на судски случај“. Оваа реченица подоцна беше избришана.

Текстот беше објавен откако првпат од почетокот на предизборниот период во кој се објавуваат разговори од функционери на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, избришан е тонски запис прикачен на „Јутуб“. Станува збор за разговор во кој се слушаше лидерот на СДСМ, Зоран Заев како зборува за предметите на СЈО.

Слични наслови имаше и на порталите „Курир“ и „Нетпрес“ кои објавија: „СДСМ го ‘бутна’ видеото на кое се слушаат скандалозни изјави на Заев“ и „СДСМ го избриша видеото од Јутјуб каде се слуша како Заев договара паѓање на судски случаи (ВИДЕО)“.

Иако порталот „Република“ во насловот вели дека видеото е тргнато бидејќи СДСМ е во паника, па поради тоа поголем дел од граѓаните нема да можат да слушнат што говори Заев, во друга објава, покрај отстранетото видео од „Јутуб“ има линк до снимката која е објавена и на „Фејсбук“. Во текстот нема информација околу тоа кој го избришал разговорот, како и зошто го сторил тоа.

Порталите „Курир“ и „Нетпрес“ тврдат дека видеото го избришале од партијата СДСМ, а во текстот на „Курир“, се споменува и извесна паника која ја има во насловот на „Република“.

Би можело да ве интересира

Мицкоски: Државата ја втурнуваат во црвената зона на презадолженост, долгот достигна 59,5%

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Илиевска: За само три месеци Владата го зголемила јавниот долг за една милијарда евра

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Серафимовска: Со капацитетот на Владата на СДСМ и ова полугодие од школската година ќе помине неорганизирано и хаотично

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Попова: Шилегов во 2018 година вети дека „Златно славејче“ ќе го слави 50. јубилеј во Универзална, а сега сака да ја руши

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Подобро да падне Заев отколку индустриското производство

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Жугиќ: Шилегов лаже за Универзална!

Ана Ололовска