На Клиниката во Ниш почина доктор Ѓорчев, таткото на Влатко Ѓорчев

Од:

На Клиниката во Ниш починал проф. д-р Анѓелко Ѓорчев, кој десетина дена беше во кома откако ја прими вакцината „АстраЗенека“ во Србија.

Ѓорчев имаше 72 години и беше специјалист по пулмологија и алергологија. Тој е татко на поранешниот пратеник Влатко Ѓорчев.

Неговиот син на 29 март годинава на Фејсбук објави дека д-р Ѓорчев кратко откако ја примил вакцината, му се слошило и загубил свест.

„Го реанимирале на лице место, па го однеле со брза помош на кардиологија, а од денес е на интензивна нега во новиот клинички центар во Ниш. Не знаеме колку долго не можел да дише. Не знаеме во која мерка му е оштетен мозокот поради немање на кислород. Сега е на респиратор, во кома. Не знаеме се уште дали се работи за инфаркт, анафилактичен шок, за редок шок предизвикан од реакција на вакцината, за комбинација од фактори или нешто трето. Сега е најважно да преживее“, напиша Ѓорчев.

И покрај надежите на неговото семејство, д-р Ѓорчев не се разбудил од кома.

Професорот Ѓорчев има над 200 објавени трудови во македонски, југословенски и светски списанија и три книги: “Asthma bronchiale – енигма и предизвик”, „Македонски национален план и програм за дијагноза и терапија на Бронхијална астма – реалност или визија“,„Македонски национален консензус за дијагноза и лекување на астма и хронична обструктивна белодробна болест”.

Тој е поранешен претседател на Секцијата за алергологија при Македонското респираторно здружение, претседател на Секцијата за алегрологија при Здружението за алергологија и клиничка имунологија на Македонија, претседател на националната кампања за астма и ХОББ, раководител на проектот при Министерството за образование и наука со наслов „Македонски национален план и програма за дијагноза и лекување на астма“ и член на друштвото на Клиничка алергологија и научната група за респираторна фармакологија и третман при Европското респираторно здружение.

Би можело да ве интересира

СМС пораки ќе добиваат сите што ќе се пријават за вакцина на vakcinacija.mk, се надградува системот

Маја Илиевска-Пачемска

33 починати од Ковид-19, регистрирани 949 новозаразени

Жарко Настоски

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 1762 пациенти

Ана Ололовска

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 64 пациенти

Ана Ололовска

Од индикаторите ќе зависи дали ќе продолжат рестриктивните мерки и по 20 април, најави Филипче

Ана Ололовска

Владата преку кампања ќе ја подигнува свеста за потребата од вакцинација

Ана Ололовска