На Јанакиески му е одреден и куќен притвор, покрај највисоката затворска казна во “Титаник”

Од:

На Миле Јанакиески кој доби највисока казна во “Титаник” одреден му е куќен притвор. Одлуката, судијата Осман Шабани ја донесе бидејќи Јанакиевски би можел да избег, според тврдењата на обвинителката Лиле Стефанова.

dobivaj vesti na viber

“Се определува мерка куќен притвор до правосилноста на предудата. Се забранува да го напушта местото каде ќе се спроведува мерката односно домот. Ако не се придржува кон забраната ќе има мерка притвор. Полицијата ќе го проверува без најава. Се имаа во предвид кривичното дело, штетноста, осудуваноста, како и висината на казната. Судот смета дека околностите се доволни. Материјалните прилики дека тој нема редовен работен однос исто така умажува на ова.”, кажа судијата.

Иако одбранта на Јанакиески се противеше на барањето, судот сепак, беше дециден дека мерката ќе му биде одредена.

Претходно, на Јанакиески му беше одредена казна затвор од 4,6 години затвор. Правосилноста на пресудата ќе треба да ја чека дома.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Јанакиески во „ТНТ“: Ако ме осудите по шести пат нема ништо да се смени, освен што Фијат ќе заработи пари од буџетот

Ландов

ВИДЕО: Рустеми бара затворски казни за уривањето на „Космос“, за Јанакиески рече дека не направил злоупотреба со тендерот

Кристијан Ландов

Кривичен го стави Јанакиески во притвор, иако повисокиот суд посочи дека нема докази дека подготвува бегство

Побаран куќен притвор за Јанакиески

Кристијан Ландов

Титаник: Јанакиески доби најголема казна од 4,6 години, Протуѓер е условно, Јанкулоска 2,6 години затвор

Кристијан Ландов

Миле Јанакиески останува да се брани од слобода, Кривичен го одби барањето на Русковска

Кристијан Ландов