На 18 август почнува седницата за менување на уставот – гласањето може да се одложи вели Џафери

Од:

За 18 август е закажана пленарната седница за уставните измени, која треба да трае не повеќе од 10 работни дена.

Чинот на гласање не е врзан за последниот ден, така е според деловникот изјави претседателот на собранието Талат Џафери.

– Собранието одлучува само доколку има потребно мнозинство за одлучување. Чинот на гласање или ќе биде по расправата или ќе е одложено, но тоа ќе зависи од моменталната ситуација, вели Џафери.

„Можно е за уставните измени кога ќе дојдат на пленарна седница да се исцрпи расправата, но да се одложи гласањето додека не се обезбеди потребното мнозинство од 80 гласа. Се зависи од моменталната состојба односно дали ќе има обезбедено 2/3 мнозинство. Ова не е ништо ново бидејќи имало вакви случаи и за закони“, додаде Џафери.

Би можело да ве интересира

Левица: Само шесте пратеници на Левица гласаа против Африм Гаши, ДПМНЕ денес капитулира

Предраг Петровиќ

Собранието ги верификуваше мандатите на 118 пратеници

Африм Гаши предложен за претседател на Собранието со 75 потписи од пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, „Вреди“ и ЗНАМ

Катерина Ѓуровски

Апасиев: Левица нема да поддржи Албанец да биде претседател на Собранието

Мицкоски: Апасиев имаше бланко понуда да се придружи кон македонското национално единство, тој одлучи повеќе да се посвети на правењето планови за одмор

Катерина Ѓуровски

Димитриевски: Ќе го поддржиме Гаши за претседател на Собранието

Катерина Ѓуровски