МВР вчера откри 53 мигранти во обид да заминат кон Србија

Од:

Во три одвоени случаеви на исто толку локации во земјава, полицијата открила 53 мигранти кои сакале илегално да ја минат Македонија и да заминат во Србија.

dobivaj vesti na viber

На 10.08.2022 околу 4.35 часот на автопатот „Пријателство“ во близина кај клучка Неготино, полициски службеници од Полициска станица Михајлово, Регионалниот центар за гранични работи Југ и од Полициска станица Неготино во две патнички возила „ауди“, едното со кавадаречки, другото со скопски регистарски ознаки, кои претходно не застанале на дадена наредба за запирање, пронашле 16 лица мигранти, кои се префрлени во Прифатно-транзитен центар Гевгелија.

Дента околу 8 часот во близина на мотел на подрачјето на Кавадарци, полициски службеници од Полициска станица Михајлово пронашле паркирано патничко возило „ауди 6“, со скопски регистарски ознаки и седум лица-мигранти од Пакистан.

Вечрта пак на пат за село Калково, валандовско, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Валандово пронашле 30 лица мигранти од Пакистан. Тие биле пренесени во Прифатно-транзитниот центар „Винојуг“ во Гевгелија.

Би можело да ве интересира

Трговец со луѓе од Валона заработувал милион евра неделно: Разоткриена мрежа на албански шверцери

А1он

Најмалку 77 мигранти удавени во бродоломот во близина на сирискиот брег

А1он

За 64 отсто зголемени бегалските бранови во Грција

А1он

Грчката крајбрежна служба демантира вмешаност во случај со загинати мигранти во турските територијални води

А1он

Струмичанец шверцувал мигранти од Турција

Македонски државјанин е уапсен во Бугарија за шверц на стотина мигранти

Горан Наумовски