МВР „презема мерки и активности“ околу дивоградбата кај „Мавровка“, но сè уште не открива кој гради

Од:

МВР денеска соопшти дека единицата за економски и компјутерски криминал – СВР Скопје „постапува за нелегални градежни активности во реонот на трговскиот центар Мавровка и презема соодветни мерки и активности за утврдување постоење елементи на кривично дело што се гони по службена должност по чл.244-а „Бесправно градење“.

Од МВР велат и дека за преземените мерки и активности до Основното јавно обвинителство во Скопје е доставено писмено известување согласно Законот за кривична постапка.

– Единицата за економски и компјутерски криминал и понатаму презема мерки и активности во координација и по насоки на ОЈО Скопје, а по завршување на активностите и комплетирање на документацијата до Основното јавно обвинителство во Скопје ќе достави соодветен поднесок, за што дополнително ќе биде известена јавноста, се наведува во соопштението од МВР.

Би можело да ве интересира

Наставничка истепа ученик во основно училиште во Гостивар

Ана Ололовска

Претрес во Куманово, пронајдена дрога, приведен дилер

Ана Ололовска

ЗНМ и МВР со протокол за безбедност на новинарите на интернет

ВИДЕО: Врие од лажни наградни игри, а МВР тешко им влегува во трага на измамниците

Петар Клинчарски

Пронајдена дрога во Прилеп, приведено едно лице

Ана Ололовска

Триесетдневен притвор за гостиварецот кај кого беше најдена поголема количина кокаин

Ана Ололовска