МВР: Лажни се пријавите за наводно поставени бомби во училишта во Скопје, Куманово и струшко

Од:

Министерството за внатрешни работи вечерва извести дека се направени сите потребни проверки во врска со денешните пријави од 16 училишта во Скопје, две во Куманово и девет во струшко по добиените пораки на електронски адреса со закана за поставена експлозивна направа, и утврдено е дека станува збор за лажни пријави.

„Веднаш по добиените пријави, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање на објектите, а потоа се извршени и детални проверки од тимови за антитерористички проверки и утврдено е дека станува збор за лажни пријави“, велат од МВР.

Би можело да ве интересира

Експлозија во Риека: Двајца уапсени, поставиле уште една бомба, а имал и трета експлозивна направа

Спасовски: Нема дојави за бомби откако се воведоа протоколи во училиштата

Орце Костов

Дојави за наводно поставени две бомби во болници во Белград

Маж лажно пријавил дека се поставени бомби во Белград и Крагујевац

Училиштата веќе не добиваат закани за бомби, групата која ги испраќаше лажните дојави е лоцирана

Катерина Павлова-Николовска

Паника во Северна Ирска: Полицијата пронашла четири бомби пред посетата на Бајден